Kredyt na marzenia, kurs, podróż dookoła świata? Tak, ale…

Do niedawna Polacy brali kredyty tylko na najpilniejsze potrzeby. Drugą grupę stanowili przedsiębiorcy, biorący kredyt na ważne inwestycje. Obecnie coraz więcej osób pożycza pieniądze po to, by spełniać marzenia. To dobry pomysł, pod warunkiem, że kredyt gotówkowy zostanie zaciągnięty z głową.

„Nigdy nie bierz kredytu na konsumpcję” – to zasada powtarzana przez wielu ekspertów od oszczędzania, która jednak nie zawsze się sprawdza. Kiedyś rzeczywiście była pomocna w większości przypadków, bo Polacy dopiero zaczynali poruszać się w świecie kredytów.

Branie zobowiązań na „zbytki” wydawało się nieodpowiedzialne, bo kredytobiorcy nie byli jeszcze przyzwyczajeni do mechanizmów, jakimi rządzi się kredyt gotówkowy i nie zawsze zdawali sobie sprawę z realnej wysokości spłaty. Dziś jednak przedsiębiorcy czy właściciele jednoosobowych firm, którzy od lat dobrze poruszają się w świecie finansów, mogą pozwolić sobie na nieco więcej.

 

Pilne wydatki i elektronika

Według danych zebranych przez firmę Lindorff SA 40 proc. Polaków wymienia nadal bieżące, pilne wydatki jako najważniejszy powód zaciągania kredytów. Na kolejnych miejscach również bez zaskoczeń: pożyczamy pieniądze na sprzęt elektroniczny, remont czy samochód. Jednak już co piąta pożyczka brana jest na podróże, kosmetyki, ubrania i inne przyjemności. Do takiego samego wniosku doszli autorzy portalu Totalmoney.pl, według których wzrasta średnia wartość kredytu gotówkowego i jest on udzielany już nie tylko na pilne wydatki.

Kredyt na marzenia, kurs, podróż dookoła świata? Tak, ale... Oprocentowanie kredytów Kredyt na rozwój Kredyt gotówkowy

Nic dziwnego – Polacy zarabiają coraz więcej, a do tego już nawet stosunkowo młode banki mają stałych klientów i są w stanie stwierdzić ich wiarygodność na podstawie historii rachunku. Nie bez znaczenia jest też fakt coraz lepszego zabezpieczenia socjalnego polskich rodzin – tu wymienić warto przede wszystkim 500 +, dzięki któremu wiele osób zyskało wolne środki, które mogą być przeznaczone na zakupy „ekstra”.

 

Kredyt na rozwój

Kredyt gotówkowy na mniej pilne potrzeby też może być korzystny z biznesowego punktu widzenia. Często zdarza się, że to podróż, zagraniczne szkolenie czy inwestycja we własny wizerunek pozwalają wejść na kolejny szczebel zawodowej kariery. W ten sposób odblokowane zostają drogi awansu i możliwości, które wcześniej były niewidoczne.

Dlatego zdecydowanie warto zainwestować jednorazowo w większą sumę w szkolenie poprawiające kompetencje, wymarzony wyjazd, pakiet sesji u coacha zawodowego lub choćby dostosowanie pod okiem stylistki zawartości szafy do wymarzonej drogi zawodowej. Jednak takie zobowiązania nie mogą ciążyć w codziennym budżecie.

Kredyt na marzenia, kurs, podróż dookoła świata? Tak, ale... Oprocentowanie kredytów Kredyt na rozwój Kredyt gotówkowy

Wcześniejsza spłata

Warto wybrać jak najkorzystniej oprocentowany kredyt gotówkowy, który w dodatku można będzie szybko spłacić w razie, gdyby w wyniku inwestycji w siebie i swój rozwój faktycznie wzrosły obroty firmy. Dobrze też podjąć świadomą decyzję co do ubezpieczenia – dla osób prowadzących jednoosobową działalność, zabezpieczenie od utraty dochodów może być cenne, choć z drugiej strony taki kredyt zwykle będzie też droższy.

Do tego większość banków oferuje stałe lub malejące raty – te drugie mogą być korzystne właśnie w przypadku inwestycji w rozwój, bo największe raty będziemy spłacać od razu, gdy nadal będą odczuwalne pozytywne efekty nowej decyzji. Wraz z czasem, gdy pojawią się inne zobowiązania, rata będzie już mniejsza, co odblokuje środki.

Twoja opinia

*