W jaki sposób należy przechowywać ważne dokumenty firmowe?

Stara mądrość ludowa mówi o tym, iż diabeł tkwi w szczegółach. Takim właśnie szczegółem w prowadzeniu przedsiębiorstwa jest dla wielu przechowywanie dokumentów zwane popularnie archiwizacją.

Odpowiednie przechowywanie dokumentów gwarantuje sprawne i bezproblemowe funkcjonowanie danej firmy, dlatego warto zadbać o profesjonalizm w owej kwestii.

W jaki sposób to uczynić i na czym polega wspomniana archiwizacja? Odpowiedź w dzisiejszym artykule.

 

Analiza i szczegółowość w przechowywaniu.

Zanim zaczniemy proces archiwizacji warto dokonać klarownego podziału poszczególnych dokumentów na kategorie. Podstawowym kryterium jest zazwyczaj czas ich mocy prawnej. W przypadku dokumentacji podatkowej przedawnienie zarówno po stronie inkasenta, jak i podatnika przedawnia się z upływem 5 lat od rozpoczęcia cyklu roku podatkowego.

Do najważniejszych tego typu dokumentów zaliczamy księgi podatkowe, dokumenty związane z poborem lub inkasem podatków oraz kopie wystawionych rachunków – płatnicy popularnego VAT’u powinni pamiętać o oryginałach i duplikatach wszelkich faktur.

Drugim rodzajem dokumentów, które powinny być odpowiednio archiwizowane są te związane z inwentaryzacją oraz dowodami księgowymi.

Trzecia kategoria dotyczy dokumentów pracowniczych, zaś kategorię oboczną stanowią  dokumenty spółek handlowych oraz sprawozdania roczne. W każdym z tych przypadków istotna jest chronologia oraz techniczne zabezpieczenie dokumentów, tak by nie uległy one zniszczeniu oraz nie wpadły w niepowołane ręce. Czy istnieje sposób na profesjonalną archiwizację?

 

Postaw na profesjonalizm i doświadczenie.

Na współczesnym rynku istnieje wiele marek zajmujących się profesjonalnym przechowywaniem dokumentów. Warto zaufać zwłaszcza tym z wieloletnim doświadczeniem i nieposzlakowaną opinią.

Doskonałym przykładem takiej firmy jest marka – System AD – http://www.archiwizacjadokumentow.com.pl/, która słynie z szerokiej i elastycznej oferty, która zostaje dopasowana do indywidualnych potrzeb klienta. Archiwizacja w sposób znaczący wpływa na funkcjonowanie danego przedsiębiorstwa nierzadko stanowiąc o jego bycie.

Warto zatem wspomóc się profesjonalnymi działaniami doświadczonej marki.

Twoja opinia

*