Radca prawny – tylko dla biznesu?

Rynek usług prawnych jest bardzo zróżnicowanym rynkiem i pojedynczy klienci nie specjalnie muszą sobie z tego faktu zdawać sprawę. Prawda jest taka, że nie tylko adwokaci mogą świadczyć kompleksowe usługi prawne, chociaż to właśnie ten zawód prawniczy najbardziej kojarzy się z występowaniem przed sądami oraz ogólną obsługą klienta.

Drugim z bardzo popularnych zawodów prawniczych jest radca prawny. Radca prawny jednak o wiele bardziej kojarzy się zwykłemu człowiekowi z biznesem. Bierze się to z przeszłości tego zawodu, która skupiała się na obsłudze przedsiębiorstw państwowych oraz samej aktualnej praktyce wielu radców prawnych, którzy po prostu obsługują przedsiębiorców.

 

Sami radcowie bywają także zatrudniani w różnego rodzaju przedsiębiorstwach, co nie jest możliwe u adwokatów. Praktyka osób wykonujących zawód radcy prawnego jest jednak bardzo różnorodna. O ile niektórzy zajmują się tylko i wyłącznie biznesem, nie brakuje też takich, którzy prowadzą sprawy rozwodowe, odszkodowawcze czy karne.

Radca prawny to wykwalifikowany prawnik

Radca prawny to wykwalifikowana osoba, która ukończyła studia prawnicze oraz aplikację radcowską. W dzisiejszych warunkach nie można zostać radcą prawnym nie mając dużego zasobu wiedzy. Radcowie prawni oferują bardzo szerokie usługi prawne.

Wbrew nazwie ich zawodu, nie ograniczają się one do udzielania porad prawnych. Oczywiście, każdy reprezentant tego zawodu udzieli chętnie porady prawnej, bo to stosunkowo łatwa część ich zadań. Oprócz tego radcowie monitorują poszczególne działania swoich klientów pod względem prawnym, sporządzają pisma procesowe oraz pisma pozaprocesowe oraz reprezentują swoich klientów przed sądami.

Przygotowanie i uprawnienia radcy prawnego pozwalają na nie ograniczanie się tylko do biznesu. Wielu radców prawnych doskonale radzi sobie na sali sądowej także w sprawach karnych, a więc (w myśleniu wielu osób) domenie adwokatów. Każdy, kto szuka dobrego prawnika nie powinien ograniczać się tylko do adwokatów.

 

Renoma- warto na nią postawić

Szukając dobrego prawnika dobrze jest jednak wcześniej sprawdzić jego referencje. Dobra kancelaria prawna zazwyczaj na swojej stronie posiada rubrykę z poleceniami swoich klientów, dlatego każdy może sprawdzić jakie sukcesy pracownicy kancelarii wcześniej osiągnęli.

Twoja opinia

*