Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta oszczędnościowego?

Oferta bankowa jest obecnie bardzo obszerna. Wśród niej możemy znaleźć konta oszczędnościowe, których oprocentowanie jest wyższe niż na lokatach bankowych. Niestety nie zawsze jest to prawdą, niektóre banki stosują chwyt marketingowy tylko po to, aby przyciągnąć do siebie więcej potencjalnych klientów.

O jakości konta oszczędnościowego nie świadczy tylko i wyłącznie jego oprocentowanie, ale również czas jego obowiązywania, limit środków, które należy wpłacić na konto i cena dodatkowych produktów, które są niezbędne do uruchomienia tego rodzaju konta.

 

Oprocentowanie kont oszczędnościowych

W dalszym ciągu konta oszczędnościowe są wyżej oprocentowane niż lokaty bankowe, pomimo tego, że obniżono stopy procentowe. Według statystyk wynika, że klienci nadal kierują się wysokością oprocentowania konta oszczędnościowego przy jego wyborze. Jest to jednak zrozumiałe, bo każdy z nas chce uzyskać jak największe odsetki. Dlatego przy wyborze konta oszczędnościowego trzeba zwrócić uwagę nie tylko na wysokość oprocentowania, ale również na szereg innych ważnych elementów.

 

Sprawdzenie konta oszczędnościowego

Przed podpisaniem umowy o otwarcie konta oszczędnościowego należy sprawdzić wszystkie inne warunki, które należy spełnić, aby zostało ono otwarte. Warunkiem koniecznym, aby konto oszczędnościowe mogło funkcjonować jest posiadanie rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego – tzw. ROR. Utworzenie tego konta może być powiązane z poniesieniem dodatkowych kosztów.

Kolejną rzeczą, którą należy sprawdzić to ceny przelewów, które być może dokonamy z konta oszczędnościowego. Wszystkie banki przyjęły jedną regułę, z której wynika, że 1 przelew w miesiącu jest darmowy, pozostałe zaś są płatne. Opłatę za każdy kolejny przelew z konta oszczędnościowego banki ustalają indywidualnie. Zazwyczaj cena kolejnego przelewu wynosi 10 zł, co może powodować to, że bank naliczy klientowi całkiem wysokie koszty, które mogą powodować to, że na koncie oszczędnościowym zupełnie nic nie zarobimy. Dlatego, jeśli chcemy założyć najlepsze rachunki oszczędnościowe powinniśmy sprawdzić nie tylko wysokość oprocentowania, ale również wysokość innych opłat, które na stałe związane są z tego typu kontami.

 

Oprócz tego oprocentowanie konta oszczędnościowego może być bardzo wysokie jedynie w okresie promocyjnym, po jego upływie może spaść nawet o połowę, co sprawia, że konsument jest znowu narażony na straty, a nie tak jak zakładał na zyski.