Lokaty bankowe – na co zwracać uwagę przy wyborze, by zyskać?

Polacy chętnie zakładając lokaty, chcąc w ten sposób pomnożyć zyski. Zanim jednak zdecydujesz się na taki krok, poznaj parametry tych produktów pozwalające wypracować jak najwyższe odsetki.

Zgodnie ze statystykami, ponad 70 proc. Polaków ma świadomość znaczenia oszczędzania, aczkolwiek tylko niecałe 30 proc. rodaków gromadzi środki na lokatach.

Po części jest to związanie z niskim oprocentowaniem tego typu produktów bankowych, co jest wynikiem niskich stóp procentowych. Warto jednak wybrać odpowiednią lokatę, by móc “wycisnąć” z niej maksymalny zysk.

 

Lokata lokacie nie jest równa…

Wystarczy przejrzeć dowolny ranking lokat bankowych, dostępny choćby na https://www.ideabank.pl/ranking-lokat-bankowych, by przekonać się o złożoności ofert. Lokaty różnią się wieloma parametrami, choć z pozoru są produktami bardzo zbliżonymi do siebie. Dlatego nie warto decydować się na przypadkową ofertę, chcąc wypracować maksymalne odsetki.

 

Na co zwrócić uwagę, wybierając lokatę?

Istnieje kilka czynników decydujących o atrakcyjności konkretnej lokaty. Chociaż oprocentowanie jest głównym parametrem, istotną rolę odgrywa również maksymalna kwota depozytu czy okres trwania lokaty.

  • Oprocentowanie

Oczywiste jest, że im wyższe oprocentowanie, tym większy do osiągnięcia zysk. Problem w tym, że większość lokat oprocentowanych jest na poziomie 1,0-1,5% albo i niżej, co oznacza niskie odsetki na koniec okresu.

Porównując oferty, można jednak znaleźć lokaty z oprocentowaniem dochodzącym do 2,25% (źródło: https://www.ideabank.pl/klienci-indywidualni-lokata-fair-play).

  • Kwoty depozytu

Wybierając lokatę, warto zwrócić nie tylko na maksymalne, ale i minimalne kwoty depozytu. Im są one większe, tym wyższych zysków można oczekiwać. Warto jednak mieć świadomość, że standardowo kwoty depozytów wahają się w granicach 1 tys. – 10 tys. złotych. Chcąc założyć lokatę dla wyższej kwoty, wcale nie trzeba dzielić kapitału. Wystarczy skorzystać z lokaty Happy Plus dostępnej w ofercie Idea Banku –pozwala ona założyć lokaty dla środków powyżej 10 tys. złotych do 100 tys. złotych (źródło: https://www.ideabank.pl/klienci-indywidualni-lokata-happy-plus).

  • Czas trwania lokaty

Większość osób decyduje się na lokaty krótkoterminowe – do 3 miesięcy. Taka decyzja podyktowana jest przede wszystkim wyższym oprocentowaniem oraz możliwością szybszego wykorzystania środków. Problem w tym, że na lokatach krótkoterminowych wcale nie zarabia się więcej w porównaniu z lokatą 12-miesięczną czy 36-miesięczną.

Warto przy tym mieć świadomość, że od czasu trwania lokaty uzależnione jest oprocentowanie. Może ono wzrosnąć nawet do 2,40% w przypadku lokat długoterminowych – na okres 36 miesięcy.

 

Zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę, dokładnie przeanalizuj kilka wariantów. Możesz skorzystać przy tym z kalkulatora zysków, by wstępnie oszacować wysokość wypracowanych odsetek. Dzięki temu dowiesz się, która lokata jest najbardziej opłacalna.

Twoja opinia

*