Kupowanie i wynajmowanie mieszkań na kredyt – oto tajemnica zysku!

Kupowanie mieszkań na kredyt tylko po to, by je wynająć, jest bardzo dobrą, sprytną i popularną metodą zarabiania pieniędzy bez wysiłku. Jeśli chcesz poznać jej sekret i dołączyć do grona szczęśliwych inwestorów, koniecznie sprawdź, jak się do tego przygotować.

Nie da się zaprzeczyć temu, że obecnie kupowanie mieszkań na kredyt i wynajmowanie ich celem zysku finansowego jest o wiele bardziej opłacalne niż umieszczanie oszczędności na lokacie w banku. Wynika to między innymi z niskich stóp procentowych oraz inflacji na poziomie 2%. Ponieważ czynsz płacony przez wynajmujących jest wyższy od rat kredytu, popyt inwestycyjny rośnie. Sprzyjają mu rynek deweloperski i wysyp nowych inwestycji na terenie całej Polski.

 

Kredyt odpowiedzią na brak regulacji prawnych

Podczas gdy za granicą mniejsi inwestorzy mogą liczyć na REIT (Real Estate Investment Trust), czyli fundusz inwestycyjny uregulowany prawnie i mający specjalny status podatkowy, chcący zarabiać na wynajmowaniu mieszkań Polacy muszą posiłkować się kredytem. Wobec braku korzystniejszych alternatyw mają do wyboru dwa rodzaje kredytu: mieszkaniowy oraz hipoteczny.

Oba kredyty cechują: podobny poziom oprocentowania, długi okres spłaty, podobne wymogi formalne, tożsame procedury przyznawania. Różni je przede wszystkim zakres – kredyt hipoteczny daje więcej możliwości.

Kupowanie i wynajmowanie mieszkań na kredyt - oto tajemnica zysku! Tani kredyt hipoteczny Mieszkanie na kredyt

Podczas wybierania kredytu – czy to mieszkaniowego, czy hipotecznego – należy zwrócić uwagę na szereg parametrów, za sprawą których jedna oferta okaże się dopasowana do osoby chcącej z niej skorzystać, a druga nietrakcyjna i przynosząca więcej szkód niż pożytku. Są to m.in.: oprocentowanie rzeczywiste (zamiast nominalnego), wliczone – bądź nie – ubezpieczenie, wysokość prowizji dla banku, opłaty dodatkowe, koszt rozpatrzenia wniosku o przyznanie kredytu, waluta i okres spłaty, możliwość skorzystania z karencji, system elastycznych rat, opłata za wcześniejsze spłacenie zobowiązania.

 

Jaki rodzaj kredytu do inwestowania w mieszkania pod wynajem?

Różnica pomiędzy kredytem mieszkaniowym i hipotecznym polega na celu, na jaki chce się przeznaczyć pieniądze. Uzyskując kredyt mieszkaniowy, możesz zakupić:

 • mieszkanie (rynek pierwotny i wtórny),
 • dom (rodzinny, letniskowy itp.),
 • garaż.

A także:

 • wykupić mieszkanie,
 • przekształcić prawo do lokalu ze spółdzielczego lokatorskiego w spółdzielcze własnościowe.

Z kolei kredyt hipoteczny pozwoli Ci:

 • zakupić działkę budowlaną,
 • zakupić dom lub mieszkanie (rynek pierwotny i wtórny),
 • zbudować dom,
 • wyremontować dom lub mieszkanie,
 • przeprowadzić modernizację domu lub mieszkania,
 • przekształcić prawo do lokalu ze spółdzielczego lokatorskiego w prawo odrębnej własności lokalu,
 • wykonać szereg czynności dotyczących lokalu użytkowego, który chcesz wynająć, m.in. zakupić go, wyremontować lub zmodernizować.

  Kupowanie i wynajmowanie mieszkań na kredyt - oto tajemnica zysku! Tani kredyt hipoteczny Mieszkanie na kredyt

Oba kredyty wymagają zabezpieczenia spłaty, którym może być objęcie lokalu hipoteką. Wówczas sam wskazujesz nieruchomość, na którą ma zostać ustanowiona.

 

Zarabianie na nieruchomości – ostatnie kroki

Jeśli już wiesz, że kupowanie mieszkań na kredyt i wynajmowanie ich to coś, czym chcesz się zająć, by pomnożyć swoje pieniądze, musisz podjąć decyzję, którą opcję wybrać. Kredyt mieszkaniowy pozwoli Ci zakupić mieszkanie lub dom, ale w nieruchomości nie dokonasz remontu. W takiej sytuacji odpowiedniejszy dla Ciebie będzie kredyt hipoteczny.

Pamiętaj, że kwota, o jaką możesz się ubiegać, zależy od szeregu czynników, takich jak Twoja zdolność kredytowa czy wkład, którym dysponujesz. Aby nie pogubić się w prawach i obowiązkach – zwłaszcza gdy planujesz podjąć się tego typu inwestycji po raz pierwszy – możesz wspomóc się dostępnym w internecie kalkulatorem hipotecznym.

Przede wszystkim jednak zajrzyj do artykułu: Jak zarabiać na nieruchomości na kredyt? i upewnij się, że posiadasz już wszystkie niezbędne informacje.