Warning: Declaration of SEO_Auto_Linker_Front::get_meta($post, $key) should be compatible with SEO_Auto_Linker_Base::get_meta($key, $default = '') in /home/sla77/domains/cevap.pl/public_html/wp-content/plugins/seo-auto-linker/inc/front.php on line 0
Księgowość firmy jednoosobowej - jak wybrać księgowego

Księgowość firmy jednoosobowej

Wiele osób prowadzących samodzielnie działalność gospodarczą staje przed pewnym dylematem – mianowicie, czy prowadzić księgowość samodzielnie, czy też zlecić ją do biura rachunkowego.

No bo jaka księgowość będzie się lepiej spisywała i jakie są ich koszty?

W jaki sposób najczęściej rozliczają się jednoosobowe przedsiębiorstwa? Prowadząc tak zwaną małą księgowość rozliczają się na podstawie KPiR (Księga Przychodów i Rozchodów) oraz ryczałtu dla firm.

 

Czym jest Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów?

To ewidencja prosta i niewymagająca wiele czasu. Na podstawie dowodów księgowych księguje się sprzedaż oraz firmowe wydatki, natomiast ewidencja przychodów jest oczywiście skierowana na dochody. Należy również prowadzić ewidencję VAT, ewidencję przebiegu pojazdu (jeśli takowy jest posiadany i wykorzystuje się prywatny pojazd w firmie), wyposażenia, środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych.

Całe szczęście dla przedsiębiorców, księgowość dla jednoosobowej działalności nie należy do skomplikowanych. Im mniejszy zasięg działalności, tym mniej obowiązków czeka na przedsiębiorcę, a przecież w firmie jednoosobowej skala raczej nie należy do największych, dzięki czemu problemów jest mniej.

 

Przedsiębiorca ma prawo samodzielnie zajmować się księgowością – na przykład korzystając ze specjalnego programu komputerowego do indywidualnych rozliczeń, który kosztuje około pięćdziesięciu złotych – bądź zgłosić się do biura rachunkowego, za którego usługi najczęściej płaci się średnio dziewięćdziesiąt złotych. Pomyślmy nad różnicami dzielącymi te dwa sposoby.

Decydując się na usługi biura niewątpliwie oszczędzamy na czasie i nie musimy znać się na rachunkowości, gdyż wszystkimi formalnościami zajmują się za nas profesjonaliści. W wypadku pracy biura rachunkowego przedsiębiorca ma przydzielanego osobistego księgowego, decyduje się też ono na zajęcie się wszelkimi obowiązkami powiązanymi z prowadzoną dokumentacją, reprezentuje także swego zleceniodawcę przez ZUSem oraz Urzędem Skarbowym. Rozliczeń podatkowych możemy spodziewać się zawsze na czas, a zatem przedsiębiorca nie musi martwić się o terminy.

 

Oczywiście cena jaką się poniesie zależna jest od ilości dokumentacji, co w wypadku prowadzenia samodzielnej księgowości ma się zgoła inaczej, albowiem cena jest zawsze stała – bez względu na liczbę dokumentów. Istnieje także możliwość przechowywania dokumentacji w biurze rachunkowym, więc w wypadku kontroli z Urzędu Skarbowego kontrolerzy idą właśnie do naszych “pomocników”. Jeśli natomiast chcemy rozliczać się samodzielnie, wówczas niezaprzeczalnie oszczędzamy pieniądze. I tutaj nie musimy znać się na księgowości, bowiem system sam za nas księguje automatycznie. Mamy do dyspozycji nielimitowaną pomoc księgową BOK.

 

Oczywiście przeznaczona jest przede wszystkim dla mniejszych firm – głównie jednoosobowych – w których grono klientów jest najczęściej stałe. Przy pomocy kalendarza z programu możemy zapanować nad wszelkimi terminami. W tym wypadku jednak naturalnie wszelkie dokumenty są przechowywane właśnie u przedsiębiorcy. Co jest także warte zauważenia, to iż jest możliwość wpisania wydatków na księgowość w koszty prowadzenia działalności gospodarczej, dzięki czemu można uzyskać obniżenie kosztów podatku dochodowego.

 

Samodzielne prowadzenie księgowości wiążę się z pewnymi obowiązkami. Zalicza się do nich między innymi:

  • opłacanie składek ZUS,
  • składanie deklaracji VAT oraz odprowadzanie kwoty podatku do odpowiedniego Urzędu Skarbowego,
  • drukowanie podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów oraz jej przechowywanie,
  • odprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy.

 

Nierzadko prowadzenie samodzielnej księgowości jawi się przedsiębiorcom jako niebywale trudne zadanie, wymagające samodyscypliny. Aczkolwiek niezaprzeczalnie przedsiębiorca zyskuje na tym. Dość szybko można się do tego przyzwyczaić i nauczyć owej dyscypliny, a pomimo pozorów, nie jest to wcale takie złożone. Przyczynia się to także do wzrostu świadomości o trudach dotyczących prowadzenia własnej firmy i odpowiedzialności.

Tekst przygotowany we współpracy z OPTIMUM Biuro Rachunkowe.