Kredyt bez umowy o pracę

Sytuacja na rynku pracy w Polsce zmienia się niczym w kalejdoskopie, wobec czego coraz więcej osób pracuje w oparciu o umowę zlecenie lub umowę o dzieło.

Takie osoby bardzo często od dłuższego czasu posiadają stałe zatrudnienie, jednakże preferują umowy „śmieciowe” i właśnie na nich pozostają. Jedyny problem z takimi umowami pojawiał się zazwyczaj wtedy, kiedy chcieliśmy zaciągnąć kredyt. Przedstawienie umowy zlecenie lub umowy o dzieło w celu wykazania formy zatrudnienia bardzo często wiązało się z odrzuceniem wniosku kredytowego. Jak już jednak zostało wspomniane, sytuacja diametralnie się zmienia.

 

Każdy bank chce jak najlepiej służyć swoim klientom, dlatego wychodzi im naprzeciw w wielu kwestiach. Duża popularność różnych form zatrudnienia wymusiła poniekąd na bankach dostosowanie się do nowych trendów na rynku pracy. Kredyt dla osób nie zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę wcale nie jest nieosiągalny, zaś takie osoby nie są gorzej traktowane. Należy tylko pamiętać, iż banki posiadają swoje metody wyliczania dochodów w oparciu o umowy cywilno-prawne, wobec czego warunki kredytu mogą się różnić.

 

Co jest ważne podczas analizy dokumentów przez banki?

Większość z nich wymaga, aby umowa trwała co najmniej 12 miesięcy. Dla banku bardzo ważna jest również ciągłość umowy z jednym pracodawcą. Wobec tego, jeżeli przez długi czasy jesteśmy zatrudnieni w tej samej firmie, to automatycznie nasze zdolności kredytowe rosną. Kolejną ważną sprawą jest również regularność – analitycy twierdzą, że większe zaufanie wzbudzi osoba związana licznymi umowami z daną grupą zleceniodawców, niżeli niezwiązana z regularnymi projektami. Dla banku liczy się przede wszystkim to, aby dochody były stabilne oraz regularne.

 

Podsumowując, czasy kiedy wymagana była umowa o pracę w celu uzyskania kredytu bezpowrotnie minęły. Dynamiczne zmiany na polskim rynku pracy wymusiły modernizacje ofert kredytowych przez banki. Wobec tego, produkty takie jak kredyty inwestycyjne czy kredyty obrotowe są osiągalne również dla osób, które pracują w oparciu o umowy cywilno-prawne.

Twoja opinia

*