Jak zdobyć pierwszą pracę bez doświadczenia?

Nie od dziś wiadomo, że na rynku pracy najlepiej radzą sobie osoby mające doświadczenie, odpowiednie wykształcenie i umiejętności. Ważne jest, aby poza skończonymi studiami mieć coś więcej wpisane w CV, bowiem doświadczenie jest kluczowe.

Niestety minęły już czasy, kiedy absolwenci było rozchwytywani i wyższe wykształcenie posiadali tylko nieliczni. W czasach obecnych trzeba się nieco więcej wysilić. Jeżeli jednak podczas studiów staże, wolontariaty czy prace dorywcze były Ci obce, zastanówmy się jak zdobyć pierwszą pracę bez doświadczenia?

Stwórz ciekawe CV

Zdecydowanie warto postawić na profesjonalne zdjęcie (wszelakie zdjęcia z wakacji nie są mile widziane), ładny układ tekstu, odpowiednia czcionka i inne czynniki, które sprawią, że CV będzie wyglądało profesjonalnie. W końcu pierwsze wrażenie jest najważniejsze.

Niech estetyka będzie kluczowa w wyglądzie CV. Z pewnością w Internecie można znaleźć wiele przykładów kreatywnych CV. Warto jest się zainspirować i już dziś stworzyć wartościowe CV, które przyciągnie uwagę pracodawców.

 

Obecnie najwięcej ogłoszeń o pracę można znaleźć w Internecie. Z tego względu koniecznie trzeba przejrzeć wszelakie portale z ogłoszeniami o pracę, serwisy ogłoszeniowe czy grupy tematyczne na facebooku. Z pewnością warto skupić się na portalach z ofertami pracy z wybranej branży.

Wtedy nie marnujemy czasu na przeglądanie ofert, które niekoniecznie są zgodne z naszymi preferencjami. Przed rozsyłaniem CV dobrze jest przyjrzeć się jakie wymagania ma dana firma, aby nie wysyłać do każdej placówki takiej samej aplikacji. Spersonalizowane CV z pewnością zostanie zauważone i docenione.

Złożenie aplikacji osobiście

Na pewno jest to o wiele bardziej czasochłonne i nie mamy pewności, że przyniesie efekty, ale warto spróbować nie tylko wysyłać CV drogą elektroniczną, ale również zanieść je osobiście do siedziby firmy. To doskonały sposób, aby pokazać, że praca w danej firmie naprawdę nas interesuje. A przede wszystkim taki sposób aplikowania na stanowisko z pewnością będzie oryginalny, ponieważ mało kto decyduje się na taki krok.

Wolontariat i praktyki

Czasami tak bywa, że nasza pierwsza praca może być nisko płatna lub w ogóle nie przynosząca dochodu. Zaletą jest to, że zdobędziemy cenne doświadczenie, którym będziemy mogli pochwalić się w CV. Nie zawsze firmy chcą od razu zatrudniać kogoś bez wiedzy czy pewności, że ta osoba ma odpowiednie kwalifikacje. Nie należy unikać darmowych praktyk czy staży.

Najważniejsze, aby rozważnie wybrać praktyki, aby wyciągnąć z nich jak najwięcej umiejętności. Ponadto taki wpis w aplikacji pokaże, że kandydat jest aktywny i poza studiami zrobił coś w kierunku swojego rozwoju i kariery. Z pewnością ciekawych ofert można poszukać w Centrum Wolontariatu czy na portalach z ogłoszeniami, a może warto umówić się na spotkanie w Biurze Karier na swojej uczelni?

Z pewnością najważniejsze jest doświadczenie w danej branży, ale jeżeli tego jeszcze nie mamy warto poświęcić swój czas na różnorodne praktyki czy staże. Warto także zadbać o estetykę i wygląd dokumentów aplikacyjnych.