Jak zaprojektować miejsce do pracy i jak zrealizować projekt?

Urządzanie biura, czy to w osobnym budynku, wynajętym mieszkaniu czy prywatnym domu, wymaga przemyślenia pewnych aspektów. Bardzo pomocne może być tu stworzenie wstępnego projektu – nawet jeśli nie planujemy wynajęcie architekta wnętrz to dobrze przygotować podstawowy rysunek dla samego siebie.

Dobre wykorzystanie przestrzeni w miejscu pracy jest kluczowe dla jakości pracy. Dzięki optymalnemu ustawieniu mebli pracownicy nie „wchodzą” sobie w drogę, nie muszą także przemierzać całego biura w poszukiwaniu potrzebnych im dokumentów.

Planując rozmieszczenie mebli trzeba wziąć pod uwagę to, gdzie ustawić sprzęt taki, jak drukarka, jak ustawić biurka, by miały dostęp do światła dziennego (o ile jest taka opcja), jak wytyczyć trasy komunikacyjne. Przed wyborem mebli warto dokładnie zmierzyć wszystkie pomieszczenia i zrobić ich schematyczny rysunek.

Rysujemy biuro i „wstawiamy” meble

Wykonanie rysunku, choć może wydawać się zajęciem zbędnym, pozwoli sprawdzić, czy nasz projekt mieści się w ogóle w zakładanej przestrzeni. Możemy na niego nanieść wymyślone przez siebie rozwiązania i sprawdzić, ile dokładnie zajmą miejsca. Wielu producentów mebli biurowych, jak np. Fabryka Mebli Biurowych Wuteh (np. na tej stronie http://wuteh.com.pl/dla-architektow/ ) oferuje możliwość pobrania modeli 3D swoich produktów. Pozwala to stworzyć projekt zarówno dwu-, jak i trójwymiarowy. Wymaga to nieco większego zorientowania w projektowaniu wnętrz, jednak daje też lepsze rezultaty.

 

Jeśli jednak nie planujemy stworzenia zaawansowanego projektu – wystarczy, że na stronie producenta lub sklepu znajdziemy wymiary interesujących nas mebli. Może się okazać, że biurka są szerokie i nie da się wytyczyć między nimi odpowiednich przejść, regały mogą nie zmieścić się we wnęki (pamiętajmy o listwach przypodłogowych), a drukarka na środku biura będzie tylko zawadzać. Takie przymiarki na sucho, choć nie dają pełni wyobrażenia, jak na przykład projekty 3D, pozwalają uniknąć podstawowych błędów w urządzaniu pomieszczeń.

Od projektu do realizacji

Gdy mamy już rozrysowany cały zamysł, możemy przystąpić do realizacji projektu. Kolejną ważną kwestią jest wybór kolorystki. Najlepiej postawić na sprawdzone zestawienia kolorystyczne, oto kilka rad:

  • nie należy wybierać więcej niż 2 dominujące kolory we wnętrzu, meble także powinny być maksymalnie w 2 kolorach,
  • jasne i niezbyt nasycone barwy sprzyjają skupieniu i mniej rozpraszają niż ciemne i intensywne, najlepsze barwy ścian do pracy to jasnożółty, jasnopomarańczowy i biały,
  • meble powinny być dopasowane kolorystycznie do barwy ścian – mogą np. stanowić kolorystyczny kontrast (np. ściany jasnobrązowe, meble ciemnobrązowe), jednak należy unikać nietypowych połączeń.

2 komentarze - Add Comment

Twoja opinia

*