Jak wygląda codzienna praca księgowej?

Prowadzenie księgowości to bardzo trudne zadanie. Wiąże się z ze znajomością wielu przepisów prawnych i dużą odpowiedzialnością.

Niezależnie od tego, czy księgowa pracuje w biurze rachunkowym, czy w odpowiednim dziale wewnętrznym firmy musi zajmować się prawidłowym rozliczeniem finansowym przedsiębiorca.

Kim jest księgowy?

Księgowym jest osoba zajmująca się szeroko pojętą rachunkowością. Jej głównym zadaniem jest zbieranie informacji finansowych dotyczących firmy, prowadzenie ksiąg rachunkowych, a także reprezentacja przedsiębiorcy przed Urzędem Skarbowym i innymi instytucjami państwowymi. Nie ma już przepisów regulujących kierunek studiów, jaki mają ukończyć przyszli księgowi. Jednak najlepiej jest wybrać ten związany z ekonomią i finansami.

TOP 3 pożyczek bankowych: 1) Mini Ratka PKO BP (bez zaświadczeń do 24 000zł) - www.pko.pl
2) 0% prowizji! 6,9%, do 50 000 zł, oblicz ratę na www.alior.pl
3) Do 200 000 zł bez poręczycieli i zabezpieczeń na www.t-mobile.pl

Certyfikat

Wiele osób rozpoczynających pracę w tym zawodzie, pragnie uzyskać certyfikat potwierdzający zdobyte umiejętności. Jednak aby ubiegać się o tego typu dokument, konieczne jest odpowiednie doświadczenie. W zależności od ukończonych studiów wynosi ono:

– 3 lata, gdy posiadamy wykształcenie kierunkowe magisterskie,

– 3 lata, po ukończeniu studiów podyplomowych,

– 2 lata, po spełnieniu łącznie dwóch warunków: ukończenia szkoły średniej i zdania państwowego egzaminu.

Codzienność księgowego

Praca osoby zajmującej się stroną finansową firmy jest dość uporządkowana. Zbiera on niezbędną dokumentację dotyczącą wydatków i zarobków przedsiębiorstwa. Przygotowuje PIT-y oraz rozliczenia dla wszystkich pracowników. Współpracuje także z ZUS, Urzędem Skarbowym, NBP i GUS.

TOP 3 kredytów hipotecznych: 1) Oblicz sam gdzie dostaniesz najkorzystniejszy kredyt na www.notus.pl
2) HIT miesiąca, 35lat, do 90% wartości, wakacje kredytowe - www.pkobp.pl
3) 0% prowizji, 0% za wcześniejszą spłatę, niskie RRSO - www.millenium.pl

Każde stanowisko ma swoje gorsze strony. Praca księgowego może być niezwykle stresująca, ponieważ wiąże się ona z odpowiedzialnością za cały stan finansowy przedsiębiorstwa. Aby nieco ułatwić sobie pracę wielu księgowych korzysta z odpowiednich programów, które pomagają w obsłudze klientów. Na stronie sage.com.pl znajdziemy rozwiązania dostosowane do naszych potrzeb. Przed zakupem możemy skonsultować się ze specjalistami, zaś w ramach współpracy skorzystać z bezpłatnego dostępu do portalu wiedzy.