Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie OC samochodu?

Ubezpieczenie OC samochodu to obowiązek każdego właściciela pojazdu. Jednak wysokość składki jest sprawą bardzo indywidualną i zależną od wielu czynników. W związku może się okazać, że posiadacz takiego samego modelu może zapłacić składkę wyższą lub niższą do naszej.

Składka na ubezpieczenie OC samochodu jest zależna od ryzyka wystąpienia szkody.

Jej wysokość jest wypadkową statystyk prowadzonych przez towarzystwo ubezpieczeniowe oraz parametrów pojazdu, danych demograficznych, a także  historii ubezpieczającego. Pokrótce można powiedzieć, że im większe zagrożenie na drodze może stanowić dany kierowca tym wyższą czeka go opłata za polisę ubezpieczeniową. Wobec tego, kto może liczyć na zniżki, a kto zapłaci pełną składkę ubezpieczenia?

 

Ubezpieczenie OC samochodu

Dane statystyczne, którymi dysponują firmy ubezpieczeniowe pokazują, że największe ryzyko na drodze stwarzają młodzi kierowcy. Wiąże się to nie tylko z małym doświadczeniem, czy brakiem umiejętności, ale często też brawurą. W związku z tym zazwyczaj muszą oni płacić wyższe składki, choć niektóre towarzystwa dają im kredyt zaufania oraz ciekawą ofertę ubezpieczenia. Zwykle brak kolizji i długi staż za kółkiem pozwalają uzyskać maksymalne zniżki, które nie mogą jednak przekroczyć 60% wartości składki.

Innymi ważnym czynnikiem od którego zależy wysokość OC są dane samochodu.

Do obliczania wysokości składki bierze się pod uwagę takie informacje jak: markę, model, rok produkcji oraz pojemność silnika. Na tej podstawie firma ubezpieczeniowa ustala wartość pojazdu, a także szacuje ryzyko powstania zdarzenia drogowego. Zwykle właściciele szybszych samochodów z większym silnikiem mogą liczyć się z większymi opłatami.

 

Wysokość składki

Istotny jest również sposób użytkowania sposób, czy auto jest prywatne czy firmowe. Zwykle gdy pojazd wykorzystywany jest służbowo to  to składki będą wyższe ze względu na częstotliwość jego użytkowania. W tym wypadku czynnik ryzyka jest większy niż w przypadku aut używanych tylko do podróżowania z rodziną.

Okazuje się również, że inaczej będą wyglądały składki gdy pojazd jest zarejestrowany na 2 osoby. W takim wypadku wysokość składki jest obliczana  jest jako średnia wartość dla obu tych osób. W przypadku gdy jednym współwłaścicielem jest młody kierowca to ubezpieczenie OC samochodu będzie wyższe. Towarzystwa ubezpieczeniowe również cenią sobie płacenie całej składki od razu, gdyż w takim wypadku oferują tańszy wariant.