Jak oszczędzać, aby tego nie odczuć?

Według badań oszczędności ma tylko ponad połowa Polaków. Nie jesteśmy już wprawdzie w ogonie Europy, ale i tak mieszkańcy wielu innych krajów oszczędzają od nas bardziej regularnie. Jednak oszczędzać naprawdę warto i to możliwe nawet wtedy, gdy nie zarabiamy dużo. Jak wobec tego zacząć oszczędzać, aby tego nie odczuć?

Nie musimy odkładać dużo pieniędzy, aby mieć oszczędności. Lepiej mieć niewielką gotówkę na czarną godzinę niż nie mieć niczego. Dlatego nawet wtedy, gdy zarabiasz minimalną pensję, warto pomyśleć o rozpoczęciu oszczędzania, a, zgodnie z przysłowiem, ziarno do ziarnka aż zbierze się miarka.

 

Oszczędzanie nie musi oznaczać wyrzeczeń

Często możemy spotkać się ze zdaniem, że osoby mało zarabiające tak naprawdę nie mają z czego oszczędzać. Jednak oszczędzanie wcale nie jest wtedy niemożliwe i nie musi oznaczać żadnych szczególnych wyrzeczeń. Najważniejsze to nauczenie się oszczędzania, co, wbrew pozorom, wcale nie jest takie proste, gdy dotychczas żyło się od pierwszego do pierwszego.

 

Odkładaj regularnie

Przede wszystkim ważne jest wyrobienie w sobie nawyku regularnego odkładania – co tydzień lub co miesiąc powinniśmy przelewać na konto oszczędnościowe określoną sumę pieniędzy, aby nie zaburzyć swojego domowego budżetu. Najlepiej, aby nie była to zbyt wysoka kwota, ponieważ wtedy, gdy pojawi się jakiś niespodziewany wydatek, nasz plan się nie powiedzie.

 

Skorzystaj z programów oszczędnościowych

Pomocne w oszczędzaniu są również różne programy oszczędnościowe. Znajdziemy je w bankach oraz w innych instytucjach. Przykładowo polegają one na zaokrąglaniu sum wydatków i odkładaniu zaokrąglenia na konto oszczędnościowe czy też odkładaniu określonej przez siebie sumy po każdej transakcji z konta.

 

Specjalne programy dostępne w ofercie Viennalife.pl. Zostały one zaprojektowane tak, aby nie tylko pomagać w oszczędzaniu regularnych sum, ale również zapewnić oszczędzającemu ochronę ubezpieczeniową. Składki rozpoczynają się już od 200 złotych miesięcznie. Więcej informacji znajdziesz na stronie Viennalife.pl.

Twoja opinia

*