Czy jestem w BIK? Jak to sprawdzić?

Tuż przed tym, zanim zdecydujemy się na wzięcie pożyczki powinniśmy zrobić wszystko, aby upewnić się, czy aby na pewno ją dostaniemy.

Jest to istotne, gdyż trzeba uniknąć ewentualnej sytuacji odmownej. Poza tym, zdecydowanie się kredyt domaga się odpowiedzialnego podejścia.

Weryfikacja historii kredytowej

Zweryfikowanie swojej historii kredytowej, zatem nic innego, jak sprawdzenie, czy jest się w BIK, a więc Bazie Informacji Kredytowej jest dobrym rozwiązaniem tym bardziej wówczas, kiedy decydujemy się na powzięcie zobowiązania przeznaczonego na cele mieszkaniowe.

To sytuacja, kiedy musimy w końcu być 100% pewni, że otrzymamy gotówkę i nie będziemy stratni. Kiedy coś albowiem przeoczymy, to możemy uzyska odpowiedź odmowną i wtedy trzeba liczyć się z niemałymi kosztami.

Pożyczki na cele mieszkaniowe, czy inna, mniejsza chociażby za pomocą serwisu getbucks.com domagają się tego, żeby sprawdzić się, czy nie figurujemy w rejestrze. Wystarczy w końcu, że chociaż raz nie spłacimy zobowiązania w czasie i będziemy mniej wiarygodni w oczach baku. Kiedy natomiast będziemy spłacać zobowiązania regularnie to wzrośnie nasz scoring, czyli punktacja dodatnia w banku.

 

Jak to wygląda krok po kroku?

Żeby sprawdzić się w BIKu obowiązkiem jest zarejestrować się na specjalnej stronie. Nie ma możliwości wysłania SMS-a lub zadzwonienia. Założenie konta wiąże się z akceptacją regulaminu. W dalszej kolejności, wybiera się rodzaj konta oraz weryfikuje dane osobowe. .

Można w tym celu zeskanować dowód, posłużyć się podpisem elektronicznym lub wysłać list polecony z potwierdzeniem odbioru.

Po tym nastąpi wygenerowanie profilu kredytowego. Otrzyma się wówczas pełen dostęp do wszystkich pożyczek oraz można będzie podjąć decyzję, czy chcemy ten raport wydrukować w formie PDF. Warto zdecydować się na takie posunięcie, aby upewnić się, że jeśli chodzi o zdolność kredytową to w naszym wypadku jest ona wzorcowa. Aktualnie, obywatele coraz częściej decydują się na sprawdzenie raportów w BIKu.